NIESTANDARDOWE ROZWIĄZANIA NA NIEPRZEWIDYWALNE CZASY- rozmowa 
z Andrzejem Rutkowskim, Właścicielem firmy ATUT
27 stycznia 2021

Jak ocenia Pan rynek i branżę związaną z meblami sklepowymi w 2020?

Jednoznaczna ocena jest bardzo trudna. Wchodząc w rok 2020 z planami i entuzjazmem szybko przyszło się każdemu z nas zmierzyć z czymś nieznanym. To był bardzo nieprzewidywalny rok – szczególnie jego drugi kwartał. W mojej pamięci zapisze się jako okres próby a także pokory. Największe perturbacje odnotowaliśmy w miesiącu kwietniu, natomiast z każdym kolejnym miesiącem obserwowałem jak nasi klienci próbowali odzyskać zarówno stracony czas jak i powrócić do niezrealizowanych wcześniej projektów. Fakt ten spowodował, że kolejne miesiące upłynęły przy bardzo dużym popycie na nasze produkty, a naszą jedyną bolączką była lista obecności pomniejszającą się o tych pracowników, którzy przebywają na kwarantannie czy opiece nad dziećmi w wieku szkolnym, bo na szczęście dla nas nie mieliśmy bezpośrednio przypadków COVID-19. Daliśmy radę, więc przy tej okazji chciałbym podziękować tym, którzy byli ze mną. W odniesieniu do rynku, niewątpliwie pojawiło się sporo nowości głównie związanych z higieną – dzięki elastyczności, w pierwszej kolejności byliśmy w stanie wprowadzić do sprzedaży osłony wykonane z plexi. Kolejnym krokiem była Multimedialna Stacja Higieniczna, która do dnia dzisiejszego cieszy się zainteresowaniem wśród klientów, na to nałożyło się także rozpoczęcie używania przez nas farb antybakteryjnych przy realizacji niektórych produktów.

Jakie są wyniki tego trudnego z wielu powodów roku dla firmy ATUT?

O ile nie chciałbym jednoznacznie oceniać minionego roku, o tyle na pewno wyciągnę z niego wnioski. Rzetelne podejście do obowiązków, zabieganie o realizacje, czasami bardzo wyszukanych potrzeb klientów nawet w tak niesprzyjającej rzeczywistości roku 2020 pozwoliło nam uzyskać wynik finansowy lepszy w porównaniu rok do roku.

Z czego wynika fakt, że firma zamyka 2020 rok pozytywnym wynikiem?

W odpowiedzi na to pytanie przemycę pewne moje spostrzeżenie z jeździectwa, które jest moją pasją od wielu lat. W pracy z koniem bardzo często zdarzają się momenty, które nas zaskakują, których się nie spodziewamy choć mieliśmy nadzieję, że wszystko przewidzieliśmy. Trzeba zadziałać wtedy szybko, nieszablonowo, dopasować się do miejsca i okoliczności zdarzenia i być pełnym pokory przed siłą tego zwierzęcia.

Jaki był najlepiej sprzedający się produkt w firmie?

Nie odpowiem na to pytanie wprost z banalnego powodu – byłoby to dla mnie strategicznie niewłaściwe. Mamy bardzo szeroką ofertę, wspomnę tylko o tym, o czym nie wszyscy wiedzą, że oprócz wyposażenia sklepowego ATUT jest dużym producentem półfabrykatów do typowego przemysłu meblowego, więc produktów, które zwiększają nam sprzedaż jest wiele. Oczywiście w tym roku dobrze się sprzedawało wszystko co podnosiło bezpieczeństwo i higienę obsługi klienta. Regały piekarnicze – estetyka, wygoda w utrzymaniu czystości i bezpieczeństwa dzięki przysłonom z plexy czy szkła na pewno były też w grupie bardzo dobrze sprzedających się produktów.

Jak ocenia Pan nadchodzący 2021 rok – czym będzie się różnił od 2020?

W nowy rok wchodzimy z planami, pomysłami i pełną świadomością jego nieprzewidywalności analogicznie do minionych miesięcy. Choć na rynku jesteśmy bardzo długo, o czym wiedzą nasi Partnerzy i ci wszyscy, którzy w tej branży działają nie krócej niż my, to mamy wciąż dużo do zrobienia. Już sam początek roku 2021 pokazuje jakie mogą być nowe wyzwania. Mocne zawirowania cenowe związane z dostępnością materiałów na rynku stali mogą w dużej mierze kreować cenę elementów metalowych regałów sklepowych i wpływać na ich dostępność. Podobna sytuacja może wystąpić w zaopatrzeniu w inne materiały produkcyjne. Jesteśmy zapewniani przez naszych Partnerów, że dzięki wieloletniej współpracy pokazaliśmy się jako firma, która podejmuje bardzo odpowiedzialne decyzje finansowe i zakupowe, nigdy nie zaburzając innym płynności finansowej. Nie ulegamy wątpliwym „super ofertom” które do nas trafiają. Stwierdzę, trochę chwaląc się, że z naszą firmą zarówno dostawcom jak i odbiorcom jest po prostu wygodnie.

Czy można zauważyć nowe trendy/kierunki w jakich branża będzie się rozwijała?

Branża oczekuje od dostawców kompleksowego wyposażenia we wszystko co usprawnia pracę i funkcjonowanie placówek handlowych, przy rosnących ciągle kosztach ich utrzymania. Urządzenia, które wpływają na oszczędność zużycia energii po wprowadzeniu opłaty mocowej, urządzenia i wyposażenie, które zaoszczędzi czas pracownika przy utrzymaniu najlepszej ekspozycji towaru, na pewno będą oczekiwane przez branżę. Po drugie walory estetyczne i reżim higieniczny. Każda sieć sklepów i każdy mało-powierzchniowy lokal chce się wyróżniać, posiadać dedykowane pod siebie rozwiązania. To się dzieje od lat i to będzie się działo w 2021 roku.

Jakie są plany rozwoju firmy na rok 2021?

Praca nad coraz większą rozpoznawalnością marki ATUT  za granicą i mobilność produkcji to aspekty nad którymi będziemy szczególnie mocno pracować w 2021 roku. Pierwsza kwestia, czyli praca nad rozpoznawalnością marki ATUT już się dzieje od jakiegoś czasu. W 2019 roku rozpoczęliśmy współpracę z profesjonalną agencją marketingową, która zaczęła dbać o nasz wizerunek. Postrzegam to jako bardzo pozytywny krok, którego efekty widać zarówno na zewnątrz jak i wewnątrz naszej firmy. Zauważam także wzrost zainteresowania firmą i produktami co ma bezpośrednie przełożenie na sprzedaż. Drugi aspekt to mobilność produkcji będąca tym co nas wyróżnia i jest prawdziwym nomen omen atutem w firmie ATUT. Można produkować kilometry regałów i myślę, że jest jeszcze sporo miejsca na nie, ale rynek potrzebuje też kogoś, kto wyręczy go z problemów – o to chcemy dbać wraz z naszymi Partnerami. Niech naszym klientom będzie z nami wygodnie. Mobilność to dopasowanie się do potrzeb, pracujemy w bardzo nowoczesny technologicznie sposób z metalem, drewnem i materiałami drewnopochodnymi, tworzywami i szkłem, w efekcie czego pojawia się produkt, który ma wielki ATUT – wyjeżdża od jednego producenta, będącego gwarantem jego solidnego wykonania.  O konkretnych planach produkcyjnych, które dają nam możliwość rozwoju w 2021 roku nie chciałbym mówić, bo nie jestem upoważniony przez moich Partnerów i bardzo często, jak to bywa w tej branży, ogranicza mnie klauzula poufności. Na pewno chciałbym podziękować tym wszystkim, którzy zaprosili ATUT do bardzo ciekawych projektów. To nas bardzo rozwija i mobilizuje. Zrobię wszystko, żeby temu sprostać. Na koniec chciałbym jeszcze raz podziękować wszystkim w firmie, wszystkim Partnerom zewnętrznym za rok 2020. Byliście bardzo dzielni w tym niezbyt kolorowym, choć zmieniającym się jak kalejdoskop roku. Dziękuję Wam wszystkim i całej branży, powodzenia w 2021 roku.